Yıldız Ibrahimova - Marcanja e Romeskere Gilya

 

Yıldız İbrahimova, 8 Nizan 1952'de Bulgaristan'da, Silistre'de doğmuş. Sofya Çocuk Müzik Okulu'nda aldığı piyano eğitiminin ardından, Sofya Müzik Lisesi'ni birincilikle bitirip, Bulgar Devlet Müzik Akademisi'nde şan eğitimi ile öğrenimini tamamlamış.

İbrahimova, Tam 4 oktav gibi olağanüstü geniş bir aralığa sahip sesi ile farklı olduğunu hemen belli eden bir kolaratur soprano. Özgür doğaçlama ustalığı, Rus Çingene Romanslarından folklora ve caz şarkılarına varıncaya kadar geniş bir ilgi alanı var. Sahip olduğu ses aralığının peslerine göre opera eseri olmadığı, böyle besteler yapılmamış olduğu için, sesinin ancak bir bölümünü kullanabilecği operayı bırakıp, tüm ses aralığını değerlendirebildiği cazı seçtiğini söylüyor.

18 Nisan 2007'de yaşama veda eden eski Ankara belediye başkanı, milletvekili ve devlet bakanı Ali Dinçer ile evlenerek 1993 yılında Türkiyeye yerleşen Yıldız İbrahimova ile ilgili, 2006 yılında AKSİYON dergisinde yer almış bir yazıya buradan erişilebilir.

Gerçekten olağanüstü bir sese ve yeteneğe sahip olan Yıldız İbrahimova, 1998 tarihli "Marcanja e Romeskere Gilya" (Marcanja - Çigan Romansları) albümü için şöyle diyor: "Marcanja benim iki yıl önce yaptığım son albüm ve çigan romansları müziğini içeriyor. Ancak, sadece çigan müziği değil, içinde klasik müzikten de motifler var. Örneğin; Franz List'in İkinci Macar Rapsodisi, Brahms'ın Birinci Macar Dansı, Sarasate'nin Çigan Havaları, aynı zamanda caz doğaçlamaları yani üç tür müzik var. İçinde ağırlıklı olarak tabii ki çigan müzikleri var. Bu aslında Rusça, Rus çingenelerin, doğu Avrupa romanlarının müziği ama çok da popüler. "Siyah gözler" gibi şarkılar da var. Böyle bir karışım yaptım. Bu albümde Bulgar müzisyenler var, birçoğu cazcı. Ama kemancımız roman asıllı ve tam da bu müziği bilen birisi. Sahne performansı da çok güzel, çok güzel dans ediyor. Zaten hepimiz sahnede dans ediyoruz."


<hr>
Yıldız Ibrahimova
Marcanja e Romeskere Gilya
01 Bida (Şarkı Söyleyin) (3:20)
02 Dorogoy Dlinnoyu (Uzun Yol) (4:00)
03 Celem,Celem (Yürüdüm) (8:28)
04 Tsiganski Tabor (Çingene Taburu-Bu Hür Hayat) (3:26)
05 Dve Gitari (İki Gitar) (2:53)
06 Ne Probujday-Vospominaniy (Anıları Uyandırma) (5:10)
07 Karavano (Karavan) (4:18)
08 Malyarka (Büyücü) (2:50)
09 Marcanja (5:25)
10 Ochi Chornie (Kara Gözler) (6:53)
11 Pust Gitara (Çal Gitar) (2:39)
12 Gori,Gori-Moya Zvezda (Parla Yıldızım Parla) (4:31)
13 Tsigani (Çingeneler) (4:01)
14 Khelel I Tçay (Dans Et Güzelim) (3:10)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Yıldız İbrahimova, vokal
Ventsi Takev, keman
Simeon Simov, gitar
Aleksandar Simov, gitar
Vasil Parmakov, piyano
Veselinov Veselinov, akustik bas
Stoyan Yankulov, vurmalılar 

<hr>
Kaynak:
http://muzik.gslportal.org/voxmundana/aciklama/y_ibrahimova.htm
Dinlemek İçin: http://muzik.gslportal.org/voxmundana/y_ibrahimova.htm

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !