TTnet Protestosu

 

Evimde yazacağım ilk yazımı iple çekerken, servis sağlayıcımın taahhüt ettiği 3 gün içerisinde açılma koşulunun gerçekleşmemesi ve çağrı merkezinde (4440375) -boşuna denemeyin kimse ilgilenip de açmıyor.- birilerinin olmama ihtimali nedeniyle sıkıntılı günler çekmekteyim.

İşte bu yazının temel yazım amacı da bu olacak.

Bize hızlı internet vaat eden bir kurumun, geçirdiği grev sürecini hala atlatamamış olmasından kaynaklandığını düşündüğüm, ancak yaşadıkları grevin beni bağlamayacağını, çünkü bir müşteri olarak bana vaat ettikleri "3 iş günü içerisinde bağlantının gerçekleşeceği" durumunun onları yasal olarak bağladığını ve henüz gerçekleştirmedikleri bu bağlantı nedeniyle müşteri memnuniyetini sıfıra indirdiklerini burada belirtmek istiyorum.

Kesinlikle çağrı merkezini (4440375) aramayın.

Eğer şanslı iseniz her 20 aramanızdan birinde bir müşteri temsilcisi bağlanıyor, geri kalan 19 aramanızda ise mozart'tan nefret etmeye başlıyorsunuz.

 

İlginç olanı 20 dakika beklerseniz, Mozart'tan da, bestelediği Türk Marşı'ndan da, daha da güzeli, internet sağlayıcısı olarak tekeli elinde bulunduran TTnet'tende soğumak bir yana, kutuplara dönmeniz içten bile değil.

İşte bu nedenle yine internet ortamını kullanıp, TTnet'in bu çarpık anlayışını PROTESTO ediyorum. Ve tüm okuyucularımında bu PROTESTO'ya katılımını rica ediyorum.

Yapmanızı istediğim tek şey TTnet ile ilgili şikayetlerinizi bir blog yazısı olarak sayfalarınıza aktarmak ve diğer kullanıcılara da bu yazıların bağlantı adreslerini ulaştırmak.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !