Şer Ekseni'nden Ninniler

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush, 29 Ocak 2002 tarihinde Washington'da Amerikan Kongresinde yaptığı "Birliğin Durumu" konuşmasında, ilk defa İran, Irak, Suriye ve Kuzey Kore'yi ABD'ye karşı "Şer ekseni" oluşturmakla suçlayıp, "Şer eksenindeki ülkeler" ifadesini kullanmıştı. Bu konuşmadan sonra, "Şer ekseni" tanımı Batı dünyasında Amerika'nın düşmanı, terörist ve saldırgan ülkeleri belirtmek için kullanılır oldu.

George W. Bush'un yaptığı bu tanımlama üzerine, tepkisini ortaya koymak isteyen Norveçli müzik yapımcısı Eric Hillestad, "Şer ekseni" olarak anılan bu ülkelerin masum sivil halkları, savunmasız anneleri ve çocukları için bir müzik albümü oluşturma çabasına girişti. Bu fikirle çıkılan yolun sonunda Batı'dan dünyaca ünlü anne şarkıcılarla "Şer ekseni" ülkelerinden gene anne şarkıcılarının birlikte seslendirdiği bir ninni albümüne ulaşıldı.

Filistin'den dünyaca ünlü şarkıcı Rim Banna, İran'dan Mahsha Vahdat, Kuzey Kore'den Sun Ju Lee, yine Filistin'den Jawahar Shofani ve Afganistan'dan Fanzya ve Razya Khan Ali kardeşlere Almanya'dan punk müziğin idollerinden Nina Hagen, İskoçya'dan Eddi Reader, İngiltere'den Sarah Jane Morris, Meksika'dan Lila Downs ve ABD'den MIMI gibi dünyaca ünlü şarkıcılar eşlik ediyorlar.

Albümdeki ninniler, Afganistan, Irak, İran, Filistin, Suriye, Küba ve Kuzey Kore'nin en ünlü kadın şarkıcılarının sesleriyle başlıyor. Ninnilerin bu başlangıç bölümlerini, yanına sadece 2 mikrofon ve bir sayısal ses kayıt cihazı (DAT-Recorder) alarak yola cıkan yapımcı Eric Hillestad'ın gerçekleştirdigi "a capella" (enstrüman eşliği olmadan söylenen) ninni kayıtları oluşturuyor. Bu ninnilerle başlayan şarkıların müzikal altyapısını ve batılı şarkıcıların partisyonlarını Norveçli besteci Knut Reiersrud düzenlemiş. Hazırlanan müzik ve batılı anne şarkıcıların müziğe girişleri o denli başarılı ki. Kayıtların farklı yerlerde ve farklı koşullarda yapıldığını bilmeyen birisi kolayca tüm kayıtların aynı stüdyoda yapıldığını sanabilir.

Savaşa ve savaşın yol açtığı yıkıma ninnilerle tepki gösterip, onun yaralarını ağıt yerine ninnilerle sarmaya çalışan annelerin oluşturduğu bu albüm, yayınlandığı her ülkede satış rekorları kırarken, dünya çapında bir müzikal fenomene dönüşmüş.

 

Şer Ekseni'nden Ninniler 
 
01 Sad Sol - You, My Destiny [Mahsa Vahdat (Iran) & Sarah Jane Morris (Ingiltere)] (5:29)
02 Dilelol - Sleep, My Child [Amel Kthyr, Halla Bassam (Irak) & Eva Dahlgren (Isveç)] (5:37)
03 Lalolalo - Don't You Worry, My Child [Kulsoom Syed Ghulam (Afganistan) & Lila Downs (Meksika/ABD)] (3:30)
04 Ya Lel Ma Atwalak - This Never Ending Night [Rim Banna (Filistin) & Kari Bremnes (Norveç)] (6:36)
05 Luna, Luna - Luna, Luna Little Doll [Mayada Killisly Baghdadi (Suriye) & Mimi (ABD)] (4:56)
06 Peace Song [Halla Bassam (Irak) & Sevara Nazarkhan (Özbekistan)] (4:38)
07 Aruru - Lullaby, Sweet Baby [Martha Lorenzo (Küba) & Nina Hagen (Almanya)] (4:41)
08 Stars Are Rising [Sun Ju Lee (Kuzey Kore) & Eddi Reader (Iskoçya)] (3:38)
09 Nami - Angel [Viva Killisly Chachati (Suriye) & Katia Cardenal (Nikaragua)] (5:11)
10 Lalalala Gohle Laleh [Mahsa & Marjan Vahdat (Iran)] (3:56)
11 Nami Ya La Áubi - Sleep My Doll [Rim Banna (Filistin) & Annisette (Danimarka)] (3:01)
12 Gohlelale - My Tulip, My Pearl [Pari Zanganeh (Iran), The Washington National Cathedral Girls Choristers, & Elana Fremerman (ABD)] (3:13)
13 Nami - Lament [Jawaher Shofani (Filistin)] (5:02)
14 Mazar - Some Day, My Boy [Fanzya & Razya Khan Ali (Afganistan) & Elana Fremerman (ABD)] (4:35)

 

Kaynak : http://muzik.gslportal.org/voxmundana/aciklama/ser_ekseninden_ninniler.htm

Dinlemek İçin : http://muzik.gslportal.org/voxmundana/ser_ekseninden_ninniler.htm

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !