Hossein Alizadeh & Civan Gasparyan - Endless Vision

"Endless Vision", Türkçe'ye "Sonsuz İmgelem" olarak çevrilebilir. Geçen hafta dinlediğimiz Mohammad Reza Şajarian'a eşlik eden "İran Müziğinin Üstadları" adlı dört kişilik grupta yer alan tar virtuozu "Ustad" Hossein Alizadeh ile Ermeni müziğinin önemli ismi, duduk virtuozu Civan Gasparyan'ın 2003 yılı yazında, İran'ın başkenti Tahran'daki Niavaran Sarayı bahçesinde, 12.000 kişilik bir dinleyici topluluğu önünde verdikleri konserin kaydından oluşan albüme bu isim uygun görülmüş.

Hossein Alizadeh'nin bu albümde çaldığı enstrüman tar değil, şurangiz. Şurangiz görece yeni bir çalgı. İlk örneği yaklaşık elli yıl kadar önce yapıldığında 4 teli varmış. Pek fazla tutmamış. Oldukça yakın tarihte Alizadeh, bu enstrümanda temel bazı değişiklikler yapmış. Tel sayısını altıya çıkarıp, perdelerin yerlerini değiştirince ortaya, "tar", "setar", "tambur" karışımı ses veren ilginç bir çalgı çıkmış.

Ünü tüm dünyaya taşmış Ermeni sanatçı Civan Gasparyan'ın ustası olduğu "duduk", kayısı ağacı kökünden yapılıyor. Uzaktan bakınca blok flütü andıran bu çalgıdan çıkan sesi, tıpkı obuada olduğu gibi iki parçalı bir kamış sağlıyor. Eldeki bilgilere göre duduk'un izini 1.500 yıl kadar geriye doğru sürmek olası. Duduk, neredeyse her zaman bir başka duduk ile birlikte, biri erkek diğeri dişi, 2 ayrı ses oluşturacak biçimde çalınıyor.

"Kuşlar" adlı, hayli uzun ilk parça, geçen yıl ölen şair Mahmud Moşref Azad Tehrani'nin bir şiiri üzerine bestelenmiş. Şurangiz ve parmaklarla çalınan vurmalılara, yer yer duduk da eşlik ediyor. "Armenian Romances" (Ermeni Romansları), İran müziğine özgü "dastgah" ismi verilen makamsal yapı içinde birbirini izleyen bir dizi doğaçlamadan oluşuyor. Bestecisi bilinmeyen, geleneksel Azeri şarkısı "Sarı Gelin"'i, ritmik kadansların altları özenle çizilmek istenircesine bir vurguyla çalınan "Kuşların Çağrısı" izliyor. "Mama"'nın sözleri ve müziği Gasparyan'a ait. Diğer dudukçuların hazırladıkları ses örğüsünün üzerinde, yarı şarkı söyleyen, yarı fısıldayan sesiyle şarkıyı seslendiren de o. Bu şarkının ardından bir şurangiz taksimi geliyor. Son şarkının, "Aşktan çıdırın, kendinizi aşkın oyunlarına bırakın / Bir güve olun, ateşin ta yüreğine yürüyün" ile başlayan sözleri ise Mevlana Celaleddin-i Rumi'ye ait.

<hr>
Hossein Alizadeh & Civan Gasparyan
Endless Vision 
 
1 Birds (22:20)
2 Armenian Romances (3:07)
3 Sari Galin (7:40)
4 Call of the Birds (8:17)
5 Mama (5:55)
6 Improvisation on Shurangiz (5:58)
7 Tasnif Parvaneh Sho ... (7:12)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Hossein Alizadeh, şurangiz
Civan Gasparyan, duduk, vokal

Hamavayan Topluluğu:
   Afsaneh Rasaei, vokal
   Hurşid Biabani, vokal
   Ali Samadpour, vokal, vurmalılar
   M.Ali Ahadi, vokal
   Ali Boustan, şurangiz
   M.Reza Ebrahimi, ud
   Behzad Mirzaei, vurmalılar

Armen Ghazaryan, duduk
Varzgen Markaryan, bas duduk 

<hr>

Kaynak : http://muzik.gslportal.org/voxmundana/aciklama/endless_vision.htm
Dinlemek İçin : http://muzik.gslportal.org/voxmundana/endless_vision.htm

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !