Faryâd - Geleneksel İran Müziği Örnekleri

Sayın Okar yine güzel albümleri size ve en önemlisi bana kazandırmaya devam ediyor. Özellikle eklediği dünya müzikleri örnekleri için kendisine apayrı bir teşekkür etmek isterim. İmkan olsa keşke de, bende bendeki albumleri sitesine ekleyebilsem.


<hr>

23 Eylül 1940'da İran'ın Meşhed kentinde doğan Mohammad Reza Şajarian, geleneksel İran müziğinin günümüzdeki en önemli yorumcularından biri olarak kabul ediliyor. Kendi ülkesinde gerçek anlamda bir efsane olup çıkmış. Ülkesi dışında da çok prestijli bir yere sahip; zira UNESCO, çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri için verdiği ödüller içinde en üst derece olan MOZART ÖDÜLÜ'nü 2006 yılında Mohammad Reza Şajarian'a vermiş.

2003 yılında çıkan ve 2004 Grammy Ödülü için aday gösterilen Faryâd albümü 2 CD'den oluşuyor. Kayıt bir stüdyoda değil, iki bölümlü bir canlı konser sırasında gerçekleştirilmiş. Konserin ilk sekiz parçadan olusan birinci bölümü daha içe dönük ve yumuşak şarkılardan oluşuyor. 9. parçadan başlayan ikinci bölümde ise daha esrik ve coşkulu şarkılar içeriyor. Albümün CD'lerini ayrı ayrı birer haftaya yaymak yerine, tıpkı kaydın yapıldığı konseri izleyenler gibi, baştan sona tek defada dinlemeyi daha uygun buldum.

Mohammad Reza Şajarian, müzik çalışmalarını "İran Müziğinin Üstadları" adlı kendi grubu eşliğinde sürdürüyor ve geleneksel İran müziğinin en zor dalı kabul edilen şarkı söyleme işini yapıyor. Oğlu ve öğrencisi Homayoun Şajarian, dört kişilik grubun henüz "Üsdad" ünvanı taşımayan tek üyesi. Bizdeki darbukaya benzeyen ama biraz daha irice olan, geleneksel İran müziğinin temel vurmalı sazı tonbak çalıyor. Ayrıca, yer yer babasına vokal eşlik de sağlıyor. Kayhan Kalhor, bir kemençe üstadı. Hossein Alizadeh ise bir tar virtuozu.


<hr>
Faryâd - Geleneksel İran Müziği Örnekleri 
 
01 Negareh (3:51)
02 Avaz va Saz (6:34)
03 Zarbi Naghmeh (3:19)
04 Avaz va Saz (2:53)
05 Tasnif-e Rast: Saman Booyan (7:54)
06 Avaz va Saz: Nayriz, Aragh, va Daşti (9:50)
07 Zarbi (2:13)
08 Tasnif-e Daşti: Faryâd (10:29)
09 Avaz va Saz (6:59)
10 Tasnif: Çehre be çehre (4:06)
11 Çahar Mezrab: Abu Ata va Avaz (4:47)
12 Ham Avazi Şuştari (3:00)
13 Tasnif-e Homayûn: Yar-e Delnavaz (5:08)
14 Moghaddameh-e Torkaman (1:39)
15 Torkaman (8:24)
16 Forud: Rastpanjgah (1:49)
17 Tasnif-e Rast: Boosehaye Baran (7:45)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Mohammad Reza Şajarian, vokal
Homayoun Şajarian, vokal/tombak
Kayhan Kalhor, kemençe
Hossein Alizadeh, tar 

<hr>
Kaynak : http://muzik.gslportal.org/voxmundana/aciklama/faryad.htm
Dinlemek İçin : http://muzik.gslportal.org/voxmundana/faryad.htm

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !